Jak zrobić smaczny i zdrowy ocet jabłkowy?

Jak zrobić ocet jabłkowyOcet jabłkowy to niezwykle cenny produkt o wielu zastosowaniach. Może wzbogacić domową apteczkę, wykorzystuje się go podczas przygotowania posiłków i sprzątania. Octu używa się również do pielęgnacji skóry i włosów. Jest to produkt całkowicie naturalny, posiada szereg walorów prozdrowotnych, dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić ocet jabłkowy w domowym zaciszu.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Nastawienie octu jabłkowego zajmuje dosłownie kilkanaście minut, z kolei czas fermentacji wynosi co najmniej dwa miesiące. W celu przygotowania około półtora litra octu należy zaopatrzyć się w kilogram jabłek, półtora litra wody, trzy łyżki cukru. Jabłka trzeba dokładnie umyć i pokroić razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Następnie należy umieścić je w wyparzonym słoju trzylitrowym. Kolejnym krokiem będzie rozpuszczenie cukru w letniej wodzie, którą potem zalewa się jabłka. Istotne jest to, aby były one w pełni zanurzone w wodzie. Na koniec nakrywa się słoik gęstą ścierką lub gazą, na którą należy nałożyć gumkę. Ma to na celu uchronienie przed muszkami owocówkami, które będą próbowały dostać się do wnętrza naczynia.

Tak przygotowany słoik odstawia się w ciemne miejsce. Przez pierwszy tydzień należy mieszać ocet czystą, zawsze wyparzoną łyżką z drewna. Po około pięciu tygodniach od nastawienia octu można już przelać go przez sito i wlać do butelek, po czym należy je odstawić ponownie w ciemne miejsce na kolejne kilka tygodni, aby ocet mógł całkowicie dojrzeć. Na dnie butelek pojawi się osad, co jest całkowicie naturalne i wskazane. Na powierzchni octu może wytworzyć się matka octowa.

Gotowy ocet jabłkowy też może być dobry

Zrobienie octu jabłkowego jest relatywnie proste, ale zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się pleśń, co niestety wiąże się z koniecznością wyrzucenia go. Problem ten występuje, gdy jabłka nie zostaną całkowicie przykryte wodą. Ważne jest też codzienne mieszanie octu, aby fermentacja przebiegała prawidłowo. Trzeba pamiętać o tym, że domowy ocet będzie gotowy dopiero po paru miesiącach.

Jeśli ktoś chce mieć go od razu, to powinien rozejrzeć się za gotowym produktem. Godny polecenia jest ocet jabłkowy Due Vittorie IN BARRIQUE, który powstaje z całych jabłek, starannie wyselekcjonowanych. Dobry ocet można poznać po tym, że jest niepasteryzowany, niefiltrowany, naturalnie mętny. Powinien mieć osad na dnie butelki i być w ciemnym naczyniu.