Jakie właściwości ma ocet balsamiczny?

Ocet balsamicznyWłoska kuchnia dała światu ogromną ilość fantastycznych produktów, które zachwycają od lat. Jedną z ciekawszych pozycji jest z całą pewnością ocet balsamiczny. Ceniony jest on przede wszystkim za swoje właściwości smakowe, lecz oprócz tego charakteryzuje się on bardzo ciekawym działaniem prozdrowotnym. Jakie są konkretnie właściwości octu balsamicznego?

Czym jest ocet balsamiczny?

Jeśli chce się zrozumieć to, jakie właściwości posiada ocet balsamiczny, przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, czym on jest. Jest to substancja, którą uzyskuje się z moszczu. Jest to sok wyciskany z konkretnego szczepu winogron, który poddawany jest kilkuletniemu procesowi fermentacji. Cały proces realizowany jest w specjalnych beczkach, które wykonane są z określonego rodzaju drewna. Najczęściej jest to dąb, lecz spotkać się można także z kasztanowcem lub jałowcem.

Właściwości odżywcze

Skoro już wiadomo, czym jest ocet balsamiczny i jak powstaje, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie ma on właściwości. Na początku powinno się poznać te związane z dostarczaniem do organizmu określonego rodzaju substancji i mikroelementów.

W 100 gramach octu balsamicznego zawartych jest aż 88 kcal. Jest to efektem dużej ilości węglowodanów, lecz oprócz nich ocet zawiera spore ilości potasu, magnezu, fosforu, a także wapnia i sodu. Co niezwykle ważne, oryginalny ocet balsamiczny nie zawiera w swoim składzie żadnych sztucznych dodatków, takich jak konserwanty czy też barwniki.

Właściwości prozdrowotne

W jaki ocet balsamiczny wpływa na zdrowie człowieka? Jak się okazuje, rewelacyjnie oddziałuje on na pracę układu trawiennego, reguluje go i uspokaja, więc jest polecany wszystkim tym, którzy cierpią np. na biegunki. Dodatkowo ocet ten ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia. Znacznie zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także poprawia poziom złego cholesterolu. Jego spożywanie pomaga unormować ciśnienie krwi, co przekłada się na poprawę pracy serca.
Jak się okazuje to nie koniec pozytywnego oddziaływania octu balsamicznego na ciało. Dodatkowo jest on w stanie znacznie poprawić wygląd skóry, paznokci oraz włosów. Bardzo pozytywnie wpływa na działanie układu odpornościowego, więc zauważalnie maleje ryzyko infekcji i zachorowań.